středa 23. dubna 2014

Co smrdí na Key4You.cz

Velice nerad píšu negativní zprávu, ale vypadá to, že mám s internetovými společnostmi vážně smůlu. Již nějakou dobu se snažím si počítačové hry obstarávat legálně a podporovat tak jejich vývoj. Nedávno jsem narazil na Key4You.cz. Zakoupení hry Simcity pro vydavatelskou platformu Origin proběhlo bez problémů. Nyní jsem chtěl rozšířit svou oblíbenou hru Civilization V pro Steam a zavítal jsem opět na stránky zmíněného obchodu. V nabídce rozšíření měli, avšak s jednou zvláštností a to, že si je nutné produkt aktivovat přes VPN (Virtual Private Network – skrz internet se připojíte do soukromé sítě, jako byste měli počítače přímo propojené kabelem třeba v jedné budově).

Mám teď pocit, že pro mnohé teď znovu objevuju Ameriku, ale důvod, proč je aktivace klíče možná pouze přes VPN, je ten, že eshop tuto hru nakoupil v jiném regionu (Rusko a Ukrajina), kde je tato hra levnější, a tento klíč je možný aktivovat jen z tohoto regionu. K ověření polohy používá Steam lokaci IP adresy mého počítače, kterou je možné právě pomocí VPN snadno maskovat.

Ve výsledku to tedy znamená, že ve skutečnosti si hru obstarávám ne zcela legálním způsobem. V podstatě je to jako bych si kupoval alkohol na falešnou občanku. Navíc z toho má zisk i obchod, ve kterém jsem klíč nakoupil. Ne nadarmo má sídlo v Panamě.

To mi ale nebylo hned jasné a naivně jsme si myslel, že VPN je potřeba k přístupu k prémiovým akcím velkoobchodního odběratele (všichni si občas tvoříme mylné konceptuální modely). Nicméně hru jsem zakoupil a k aktivaci jsem dle návodu použil demoverzi služby usaip.eu a připojil se s potížemi na server na Ukrajině. Bohužel ale po každém pokusu o aktivaci klíče, nebyl server Steam dostupný.

Podpora Key4You mně po několika emailech nakonec vyzvala, abych jí poskytl své přihlašovací údaje ke Steam, že produkt aktivuje za mně. To je samozřejmě směšné. Moje hloupost mě stála tři stovky (pochybuji, že se mi podaří dosáhnout vrácení peněz). Za blbost se prostě platí.

Na závěr ale přidávám ale malou výzvu: Nekupujte si pro Steam hry, které je nutné aktivovat přes VPN. Patří ke svobodě podnikání nastavovat si vlastní cenu (Takže neplatí pro voliče komunistů. Vy stejně stojíte ve frontě na banány a tohle si nemůžete číst). Pokud vás hřeje, že za produkt platíte a nejste piráty, vězte, že vlastně sypete peníze do kapsy nějakého překupníkovi v pásmu šedé ekonomiky.

Zároveň si sypu popel na hlavu, že jsem opravdu tak neznalý. A navíc se takovou hru vůbec pokouším aktivovat.

Žádné komentáře:

Okomentovat