úterý 14. ledna 2014

Recyklace odpadu: Internetové deníky

Internetové deníky se chovají spíše jako agregátor zpráv, než jako tvůrce vlastního obsahu. To jsme zjistili během krátkého výzkumu internetových médií. V říjnu jsme se internetovým deníkům věnovali na hodinách Informační vědy a Srovnávacích mediálních studií. Naprosto zřejmá věc, že obsah napříč zpravodajskými servery je v podstatě totožný, se potvrdila.

Jak si představuji práci redaktora takového serveru: Dostanu zprávičku od ČTK a rychle ji přebásním vlastními slovy. V zabarvení, které odpovídá naladění média – tedy agresivně a levicově, pokud píšu pro Novinky, probabišovsky pokud píšu pro iDnes (toto tvrzení je spíš ilustrační, protože probabišovské zabarvení se spíš nepotvrdilo). Přidám něco negativní nálady, špetku soli a pepře. Rychle to frknu na web, abych byl první. V další fázi potom sleduji střídavě statistiky čtenosti mého článku, abych pohonil ego, a další zpravodajské servery, jestli náhodou nepřišly na nějakou novinku ohledně tématu článku. V tom případě text aktualizuji a vydám ho s pozměněným titulkem aby vypadal jako nová zpráva, i kdybych v článku změnil jen jedinou větu.

V různých médiích se tento postup liší. Když pracuji pro regionální deník, tak dostanu zprávičku od policejní mluvčí. Pokud je v kanclu velká nuda, půjdu se na tu hořící popelnici podívat. Když pracuji v bulváru, počkám až mi nějaká celebrita pošle nějaké "uniklé" fotografie. Když pracuji ve veřejnoprávním médiu, počkám až mi zprávu pošle Reuters. Nebo si něco přečtu na webu The Guardian. Taky rešerši udělám větší, nepodívám se jen na Wiki a na konkurenční média (žádná nejsou), ale i na zahraniční zpravodajské weby. Když pro Rozhlas.cz, tak tomu věnuji hodně času a spolupracuji s kolegy.

Jistě v tom je trošku nadsázky, jako vždy, ale nepřijde mi, že bych byl tak daleko od pravdy. Takhle se kvalitní obsah udělat nedá. Spoustu obsahu generuje ČTK. Ten se pak různě překrucuje podle principu "jedna paní povídala." Kdybychom chtěli opravdu kvalitní články, kolik by jich jednotlivé deníky dokázali vyprodukovat? Mé přání by bylo zvýšit podíl kvality na úkor kvantity tak 10×.

Většina zpravodajských serverů je placena reklamou. Veřejnoprávní z daní a koncesionářských poplatků. Služby jako Flattr se prosazují špatně. Servery vás buzerují za používání AdBlock, ale nenabízejí alternativu. Místo složité detekce AdBlocku, co takhle vymyslet jiný monetizační systém? Ale to by nejdřív musel být zajímavý obsah. Kdybyste měli v monitoru zdířku na drobné, komu byste vhodili nějakou korunu? Za jaký obsah bychom byli ochotní platit?

Na závěr ještě video, ve kterém Josef Šlerka shrnuje výsledky našeho průzkumu:Žádné komentáře:

Okomentovat