neděle 17. listopadu 2013

To VŠE or not to VŠE? (a co @StuNoMe?)

Tato otázka mně provází už od léta. To jsem zakončil Bc. studium na Unicorn College [kolíč]. Fajn, ale kam dál? zeptal jsem se sám sebe na jaře. Long story short, po prázdninách jsem nastoupil na Studia nových médií na FF UK. A zároveň na Informační systémy a technologie na FIS VŠE.

Chtěl jsem totiž využít příležitosti, že mně přijali (což bylo na v @StoNoMe milé překvapení) na obě školy, a že bez poplatků můžu studovat souběžně dvě vysoké školy v navazujícím magisterském programu. VŠE jsem měl jako zálohu, kdyby se mi na Nových médiích nelíbilo.

Dopadlo to tak, že jsem každý den po ránu odcházel z bytu a vracel se většinou ne dřív, než o půlnoci. Kromě studijního a pracovního mám totiž potřebu udržovat asi ne překvapivě i osobní život. Když se pak přiblížily termíny odevzdání nějakých esejí a podobných věcí na VŠE, nedokázal jsem si na ně už udělat čas. Bylo jasné, že něco nestíhám. Mimoto mně na VŠE zajímají nanejvýš dvě přednášky a pracuji tam na jednom zajímavém projektu, i když mu nedávám valné šance na úspěch. Jinak mi předměty z VŠE zaplňují můj kalendář všemožným balastem. A co se personálního obsazení týče, mnohdy mně učí lidi, kteří možná kdysi dávno vylezli ze svých kabinetů, ale už léta se v nich schovávají před skutečným světem.

Oproti tomu stojí Nová média. Studia nových médií jsou na úplně jiné úrovni. Než tam nastoupíš, jen těžko si dokážeš představit, co vlastně se tam studuje a jak to tam vypadá. Ostatně i po dvou měsících na té škole to nedokážu popsat. I tam se jistě najdou věci, které mně ne zrovna baví, ale jsou v menšině. Přínos pro praxi ale mají přinejmenším stejný jako na VŠE (tím myslím, že mají). K tomu mají rozvíjet člověka i v dalších oblastech. Mají mnohem větší rozměr než jen se naučit něco pro praxi. V životě pro mně není podstatné jen to, co umím, nýbrž i to, jaký jsem.

Kapitola sama o sobě jsou moji spolužáci. Na VŠE bych sotva hledal někoho, kdo by znal ty otřesné reklamy na jinak skvělou junikorn kolíč. Na Stunome jsem se jim mohl zasmát snad s každým, komu jsem řekl, odkud přicházím. Nechci zde hanit lidem z ekonomky, jsou přinejmenším v "pohodě" a mnozí z nich jsou skvělí lidé. Ale na fildě se cítím přímo poctěn, že můžu studovat v takovém kolektivu. Vřelý a otevřený přístup mých spolužáků mi dává pocit, že jsem konečně někde, kam opravdu patřím. Kde se nemusím bát hovořit o svých názorech a zapojit se do diskuze. Vážně, je to čest! (Díky lidi.)

Poslední týden jsem tedy na VŠE navštívil jen jednu přednášku, protože mně zajímala, na vše ostatní jsem se vybod. Ta přednáška byla Analýza trhu ICT Petra Koubského. Měl jsem více volného času věnovat se věcem, které jsem nestíhal. Možná jsem taky opět trochu prokrastinoval na Facebooku. Taky jsem si ale konečně odpočinul. Ne, že bych se předtím necítil skvěle, když jsem byl vytížen na maximum. A i teď mám pocit, že jsem nestihl vše, co jsem chtěl. Ale stihl jsem víc a jsem spokojenější.

Myslím, že každému už musí být jasné, kam tohle všechno směřuje: Goodbye VŠE. Byl to obohacující zážitek. Dobrý zážitek. Díky. Konečně vím, jaké to tam je doopravdy, ne když tam chodím jen na obědy. A v těch budu pokračovat. Takže až mě tam uvidíte obědvat v menze, vězte, že zrovna přemýšlím, jaké výběrové předměty si příští semestr zapíšu na @StuNoMe.

PS: Až se mi jednou podaří uchopit Studia nových médií, napíšu o nich víc. Zatím ty Studia studuji. A studuji je. Jestli víte, jak to myslím.

Žádné komentáře:

Okomentovat